ahsap ve agac turleri - Mobilya Yapımında Kullanılan Ağaç ve Ahşap Çeşitleri Nelerdir?

Mobilya Yapımında Kullanılan Ağaç ve Ahşap Çeşitleri Nelerdir?

Mobilyalarda Kullanılan Ağaç Türleri

Ev dekorasyonunun vazgeçilmezi olan mobilyalarımızda, çoğu zaman mobilya renklendirme haricinde materyale zarar vermemek adına, mümkün olduğunca az kimyasal kullanmaya çalışırız. Kimyasalların mobilyanın yapımındaki ağaca göre verdikleri tepkiler ve kullanıma bağlı ömürlerini bu kadar etkileyen ağaç çeşitlerini sizlerle paylaşmak isteriz. Sıralayacağımız ürünler ahşaptan elde edilen yan ürünler olup hammadesi ağaç (odun) olması dayanıklılık seviyesini de arttırmaktadır. Biz ağaç türlerini Ahşap çeşitleri sınıfı altında inceleyeceğiz.

  • Ihlamur Ağacı
  • Kestane Ağacı
  • Armut Ağacı
  • Hut Ağacı
  • Zeytin Ağacı
  • Meşe Ağacı
  • Çam Ağacı
  • Akgürgen Ağacı
  • Dış Budak Ağacı
  • Karaağaç
  • Ceviz Ağacı
  • Akçaağaç
  • Kızılağaç
  • Akasya
 • Çınar Ağacı
 • Maun

Mobilya Yapımında Kullanılan Ahşap Çeşitleri ve Yapı Malzemeleri

Masif Ahşap

Masif Ahşaplar hiçbir kimyasala maruz kalmadan, sadece kesimden edilen ahşap türleridir. Kimyasala maruz kalmaması, ahşabı %100 doğal yapmaktadır. Masif Ahşap her ağaçtan üretilmektedir. Üretim için seçilen ağaç, bu ahşabın direncini, ısıya karşı dayanıklılığını, su ve neme tepkisini belirleyen özelliklerdendir. Bu nedenle ahşap için kullanılan ağaçların önemi büyüktür. Nem ve ıslaklığa en dayanıklı ağaçlar Meşe Ağacı ile elde edilen ahşap ve Çam Ağaçları ile elde edilen ahşaplardır. Kavak ağaçları ise tam tersi nem ve ıslaklığa maruz kaldıklarında açınma ve kabarma meydana gelmesine sebep olur.

masif-ahsap-cesitleri

Kontrplak

Kontrplak materyaller, belirli incelikte kesilmiş birden fazla ağaç levhanın üst üste yapıştırılması ile elde edilir. Bu materyalin kalitesini belirleyen etken, seçilen ağaç haricinde yapıştırma işlemi sırasında levlanın liflerinin 90 derecelik açılar ile sıkı şekilde birleştirilmesinden geçmektedir. Böylece materyalin esneme ve aşınma oranı zayıflar, dayanıklı tek parça bir ahşap elde edilir. En üst levha ve en alt levha kalınlığı ortadaki levların kalınlığı ile aynıdır. Bu birleştirme işlemine göre suyu tutma oranı değişkenlik gösterir. Eğer profesyonel şekilde yapıştırılmamışsa levhalar arasına zamanla su dolar ve orada nemlenir bu nedenle levhalar arası açılma meydana gelir. Bu da mobilyanın kabarmasına sebep olur. Üretim şekline bağlı olarak kalitesi değişkenlik gösterir. Biz üretimlerimizde son derece titizlik ile çalışmaktayız ve mobilyaların kabarma oranı en düşük seviyededir.

 

Kontrplak

Kontrtabla (Kontratabla)

Kontrtabla materyaller, tıpkı Kontrplak levhalar gibi birden fazla ahşap levhanın üst üste birleştirilmesiyle oluşturulur. Kontrplak ahşabın aksine, yapıştırılan tüm parçalar eşit değildir. Ahşap kuvveti arttırmak amacıyla, oluşturulurken tam orta kısıma diğer levhalardan kat kat kalın bir levha yer alır. Yük taşıma ve ağırlığa karşı direnci Kontrplaklara göre daha yüksektir.

Kontrtabla Kontratabla 300x198 - Mobilya Yapımında Kullanılan Ağaç ve Ahşap Çeşitleri Nelerdir?

Sunta (Yonga Levha)

Suntaların üretimi diğer ahşaplardan çok daha farklıdır. Odun talaşları ile üretilir. Yüksek oranda odun talaşı levha şeklinde preslenerek birleştirilir. Tercih edilme sebebi geri dönüşümü yapılabilmesidir. Asıl adı Yonga levha olmasına rağmen, Türkiye’de satışını yaptığı ilk firmanın ismi yani “Sunta” ile özdeşleşmiştir. 2005 öncesi suntalar su direncine karşı dayanıksız ve yapı olarak zayıftır. Ancak günümüzde yüksek basınç ve kullanılan yapıştırıcıların kalitesinin artmasıyla çok daha kaliteli malzeme elde edilmektedir.

sunta-yonga-levha

MDF (Medium Density Fiberboard)

MDF materlyaller Ağaç lifleri kimyallar ile ve yüksek basınçtaki presler ile birleştirilmesinden elde edilir. Kontrtabla ahşaba ve yonga levhalara alternatif olarak yapılmaya başlanmasının tek sebebi malzeme içerisinde boşluğu sıfıra indirmektedir. Kontrtabla ahşaplara göre malzemeye şekil vermek daha kolaydır. Ev dekorasyonu için en tercih edilen üründür çünkü boya, vida, parlatma gibi sonradan müdahalelerde, malzeme yapısında bozulma meydana gelmez. Boya ve vidayı çok sıkı tutar. Mobilya sektörünün en çok tercih edilen ürünüdür.

MDP

Formika

Ağaç levlar yarine daha ince yapıda olan selüloz kağıtların yüksek basınçla preslenmesi ile elde edilir. Kaplama malzemesi olarak kullanılır ve kağıtlara nazaran darbelere daha dayanıklıdır. Eryaman Mobilya olarak size en kaliteli ürünleri sunmak için çabalıyoruz. Kaliteli ev dekorasyonu için bizimle iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz.

formika

 

Fiyat teklifi ve iletişim için +90 506 441 9798 nolu numaramızı arayınız. Facebook Sayfamız ve İletişim sayfamızdan bilgilendirme alabilirsiniz.